fbpx

Aj vy si často kladiete otázku prečo je niektorá ponožka mäkšia ako iná, prečo sa v niektorej potia nohy a v inej nie, alebo sa tá, či oná rýchlo roztrhá?

Ponožky sa vyrábajú rôznymi technológiami a s použitím rôznych materiálov. Zväčša ide o zmes viacerých vlákien. Napríklad taká vlna má skvelé vlastnosti, avšak nie je elastická. Bez prídavku elastického vlákna by sa ponožky neprispôsobili vašej nohe a po praní by stratili tvar. Bavlna je síce príjemná k pokožke, ale nemá dobré termoregulačné vlastnosti, preto sa kombinuje s ďalšími materiálmi.

V podstate sa ponožková výroba snaží nahrádzať nedostatky jedného materiálu pridaním ďalšieho. To vo veľa ľuďoch vzbudzuje nedôveru. Nemusíte sa však báť, ponožky sa dajú vyrobiť aj kombináciou čisto prírodných materiálov. Aby ste lepšie porozumeli zloženiu ponožiek, je tu pre vás malý sprievodca:

 

Bavlna

Je prírodný materiál, ktorý dobre absorbuje vlhkosť, ale nevie ju odvádzať od tela. Je odolná a priedušná. Pri konvenčnom spôsobe pestovania je náročná na vodu. Problémom súčasnosti sú veľké množstvá pesticídov a látok používaných pri jej pestovaní, spracovaní a v neposlednom rade pri farbení. Takto vypestovaná bavlna je oslabená, a tiež menej vydrží.

Alternatívou k tradičnému pestovaniu a spracovaniu je organická bavlna.

Organická bavlna

Pestovaná bez pesticídov, urýchľovačov rastu a za použitia menšieho množstva vody ako pri klasickom pestovaní. Nie je geneticky modifikovaná. Z takého pestovania majú prospech farmári, pôda, podzemná voda a v neposlednom rade i konečný zákazník. Na druhej strane si organická bavlna vyžaduje viac času a starostlivosti, čo sa odráža aj na konečnej cene výrobku.

Je dobré vedieť, že nie všetka bavlna označovaná ako organická, je naozaj organická. Zárukou môžu byť certifikáty. Pre nás je zatiaľ jedinou komplexnou certifikáciou štandard GOTS (Global Organic Textile Standard). Túto certifikáciu používajú aj naši dodávatelia.

Štandard GOTS garantuje, že celý proces od semienka až po zber prebieha bez umelých pesticídov. Spracovanie až na vlákna/látku je kontrolované na použitie chemických látok (takto certifikovaná bavlna vysoko prevyšuje normy požadované zákonmi EÚ ai. aj pre malé deti). Kontrolujú sa i dobré pracovné podmienky výrobcov/spracovateľov na základe etického kódexu.
Kúpiť takéto ponožky

Česaná bavlna

Bavlna zbavená krátkych vlákien a nečistôt. Výsledkom sú iba dlhé, rovné vlákna, ktoré sa neštiepia a sú jemné k pokožke.
Kúpiť takéto ponožky

Recyklovaná bavlna

Bavlnu je možné recyklovať pred použitím (zvyšky pri výrobe vlákien, textilu apod.), alebo po použití. Proces recyklácie sa začína vytriedením, potom sa bavlna rozomelie na pásiky a v ďalších stupňoch na menšie časti až na samotné vlákno. Takto vzniknuté vlákno je krátke a horšie sa navíja, preto sa recyklovaná bavlna mieša so surovou.

 

Vlna

Je prírodný materiál s výbornými termoregulačnými vlastnosťami. Dýcha spolu s telom, udržuje pokožku suchú, pretože je schopná pohltiť tekutinu v objeme až 30% vlastnej váhy bez pocitu vlhkosti na nohe. Jednoducho sa udržuje a je veľmi odolná. Vlna je vďaka lanolínu antistatická a odpudzuje špinu. Ponožky z nej sú skvelé na turistiku, do tuhých zím, ale i letných horúčav. Nepáchnu ani pri opakovanom dlhšom nosení.
Ovčia vlna je nevhodná pre ľudí alergických na lanolín (tuk z ovčej vlny) a ľudí s atopickým ekzémom.

Recyklovaná vlna

Už naše pra-prababičky recyklovali vlnu. Stačilo starý sveter rozpárať a upliesť niečo nové, napríklad ponožky. Recyklácia vlny je jednoduchá, šetrí prírodné zdroje (pasienky, vodu apod.) a navyše nie je nutné vlnu znovu farbiť.

Mohérová vlna

Je odolný živočíšny materiál z vlny Angorských kôz. Ponožky CorryMoor v našej ponuke sú vyrábané z kôz chovaných na organickej farme (podľa noriem významnej Soil Association). Vlákno je dlhé, mäkké a výborne sa farbí. Samozrejmosťou pri Corrymoor ponožkách je používanie šetrných farieb.

Mohér je vlákno tvorené keratínom (ako naše vlasy, hodváb, vlna a iné živočíšne vlákna). Šupinky na jeho povrchu sú veľmi tenké a jemné, preto je mohérové vlákno oveľa hladšie ako vlákno z klasickej vlny. Dodáva to mohéru vysoký lesk, odolnosť a antibakteriálne vlastnosti. Vlákno je neplstniace a skvelo odvádza vlhkosť. Je silnejšie než oceľ rovnakých parametrov.
Kúpiť takéto ponožky

Bambus

Udržateľne pestovaný prírodný materiál, rastie rýchlo a viaže viac oxidu uhličitého ako bežné stromy. Jemnosťou pripomína hodváb, je priedušnejší než bavlna.

Ideálny materiál pre ponožky na šport, pretože je prirodzene antibakteriálny a priedušný. Drží pot od nohy, je elastický a výborne ho znáša i citlivá pokožka.
Kúpiť takéto ponožky

Elastické vlákna

Elastan, Spandex, Lycra – tieto elastické vlákna sa vyrábajú z polyuretánu. Je možné ich natiahnuť až trojnásobne a po uvoľnení sa vrátia na pôvodný rozmer. Do ponožiek sa pridávajú v malých množstvách (2-5%), aby ponožky padli ako uliate.

 

Polyamidové vlákna

Syntetické vlákna ako (Nylon, Silon ai.) sú pevné za sucha aj za mokra, pružné a veľmi odolné proti oderu. Nekrčia sa, jednoducho sa udržiavajú a málo absorbujú vlhkosť. Pridaním do ponožiek sa dosiahne ich väčšia pevnosť a odolnosť.

 

Podrobnejšie o jednotlivých materiáloch sa dozviete v našich ďalších článkoch.

 

Pin It on Pinterest